Exclusiv
Răspuns pentru doamna Corbu Corina (Presedintele instanței Supreme) la „Scrisoarea către concetățeni”
Știați că fondatorul și patronul grupului Polisano din Sibiu, Ilie Vonica, s-a sinucis în iunie 2014, cu puțin timp înainte ca domnul Klaus Iohannis, prieten de familie cu dânsul, să devină în 28 iunie 2014, din prim-vicepreședinte PNL președintele al acestui partid (post ocupat acum de Ludovic Orban)? Știați că potrivit surselor care citau atunci o scrisoare de 5 pagini (Capital, 3 iunie 2014), Ilie Vonica ar fi argumentat înainte de a se arunca de la etaj, scandalul rețetelor false pentru medicamente oncologice (furturi de la CASMB) în care era cercetată soția sa, arestată la acel moment (și prietenă cu familia Iohannis)? Ce mesaj frumos a transmis Klaus Iohannis după dispariția lui Ilie Vonica! Aproape la fel de frumos ca în ianuarie 2015 (la puțin timp după ce Iohannis a devenit președinte și un alt prieten al lui, Cristian Pavel, a murit, prin spânzurare). Nu mai țin minte ce a zis Băsescu după ce Erbașu s-a aruncat în piscina goală (în proximitatea desemnării lui Băsescu ca și candidat la Președinție în 2004) sau după ce finanțatorul Florin Anghelescu s-a spânzurat în 2006, nu la mult timp după ce Băsescu devenise Președinte… Am detaliat, ieri pe blogul personal, precizeaza analistul Radu Teodor Soviani:
Ministrul ,,Polisano” trebuie demis IMEDIAT. Și imediat înseamnă IMEDIAT. În curând și Ludovic Orban și voi arata și DE CE.
Cotidianul Libertatea a publicat astăzi în exclusivitate documente care atestă fără dubiu conflictul de interese în care se află ministrul sănătății, Victor Costache: în timp ce ordonanțează ca ministru în favoarea cliniicii Polisano, Victor Costache este plătit ca medic de clinică.
În cel mai mare jaf național de după devalizarea Bancorex (am scris aici) și anume privatizarea de facto a veniturilor Casei Naționale de Sănătate prin direcționarea a cât mai mult din 1,5 miliarde de Euro anual dinspre spitalele publice spre spitalele private, gen Polisano (și împuținarea, ca și consecință a surselor de funcționare a spitalelor de stat, în vederea închiderii lor) ministrul ,,Polisano” Costache pregătește ordonanțe cu dedicație, menționând expres Polisano ca beneficiar al draftului de ordonanță și manipulând criteriile de includere la înfruptarea din banii publici (plătiți de asigurați și transformați în Programe Naționale de Sănătate).
Mai mult, el taie criteriul propus de cei din ministerul Sănătății pentru eventuala includere a privaților în program ,,două angiografe” și înjumătățește obligația ,,un angiograf” (și dacă ăla e stricat???), pentru că Polison nu are două angiografe. În timpul ăsta este plătit de Polisano, arătă Libertatea.
Ca un Mardonist, ministrul Polisano susține că el operează în week-end și că salvează vieți în week-end, în loc să meargă la ski. De unde rezultă că este OK să nu fie salvate vieți de către el în timpul săptămânii (când nu poate să opereze pentru că în timpul săptămânii este ministrul Polisano și nu medicul Polisano), argument imbrățisat tembel de ,,coleguł” de grup, Ludovic Orban (și voi arăta în curând de ce).
Ludovic Orban îi ia apărarea ministrului Polisano cu argumente de derebedeu economic: ,,Domnul ministru al sănătății operează sâmbata și duminica. În loc să se ducă în vacanțe, să se ducă la munte, operează, pentru că este un doctor renumit, este un medic care este căutat de pacienți. Pacienții operați de el își exprimă în mod expres solicitarea de a fi operați de doctorul Victor Costache. Evident că pentru a putea opera era necesar un contract, care e la o sumă minimă ”. Libertatea a scris că valoarea acestui contract este de 20.512 lei brut pe lună – 4.300 de Euro, ceea ce naște în mod temenic bănuiala că dacă 4.300 de Euro pe lună este ,,sumă minimă” probabil că ministrul Polisano, când era doar angajatul Polisano, încasa de cel puțin 4 ori mai mult, respectiv peste 16.000 de Euro pe lună, bani care ar vrea ca viitorilor medici Polisano (inclusiv lui) să fie plătiți din asigurările tuturor și nu din capacitatea Polisano a genera profit altfel decât prin legături cu rețele de falsificare a decontărilor de rețete pentru medicamente oncologice, cu alte cuvinte, în mod legal și altfel decât prin trafic de influență.
Știați că fondatorul și patronul grupului Polisano din Sibiu, Ilie Vonica, s-a sinucis în iunie 2014, cu puțin timp înainte ca domnul Klaus Iohannis, prieten de familie cu dânsul, să devină în 28 iunie 2014, din prim-vicepreședinte PNL președintele al acestui partid (post ocupat acum de Ludovic Orban)? Știați că potrivit surselor care citau atunci o scrisoare de 5 pagini (Capital, 3 iunie 2014), Ilie Vonica ar fi argumentat înainte de a se arunca de la etaj, scandalul rețetelor false pentru medicamente oncologice (furturi de la CASMB) în care era cercetată soția sa, arestată la acel moment (și prietenă cu familia Iohannis)? Ce mesaj frumos a transmis Klaus Iohannis după dispariția lui Ilie Vonica! Aproape la fel de frumos ca în ianuarie 2015 (la puțin timp după ce Iohannis a devenit președinte și un alt prieten al lui, Cristian Pavel, a murit, prin spânzurare). Nu mai țin minte ce a zis Băsescu după ce Erbașu s-a aruncat în piscina goală (în proximitatea desemnării lui Băsescu ca și candidat la Președinție în 2004) sau după ce finanțatorul Florin Anghelescu s-a spânzurat în 2006, nu la mult timp după ce Băsescu devenise Președinte…
,,În baza a aproximativ 1.100 de rețete false pentru medicamente oncologice și hematologice emise de trei medici de specialitate, pe numele unor pacienți care nu au beneficiat de acestea, reprezentanții societății au decontat fraudulos la Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului București (CASMB), suma de aproximaiv 8,3 milioane de lei”, scriau atunci, în 2014, procurorii despre motivul arestării soției omului de afaceri în ceea ce privește farmaciile ,,Rețeta” deținute de Polisano.
Ghiciți ce? Acum grupul Polisano, prin ministrul său Polisano (Victor Costache) vrea același lucru: să ia bani legal de la bugetul Casei Naționale de Sănătate, altfel decât prin decontare frauduloasă, pentru pacienți inexistenți (care nu au beneficiat de medicamente). Cum să pui tu cu mâna ta Polisano în lista participanților la Programul Național de Asigurări de Sănătate, tu Costache, când ai știință despre investigațiile privind FALSA DECONTARE? Ce garanții ai tu Costache că Polisano nu va cere bani pentru medicamente pe care nu le va folosi pentru pacienți, ca în 2014?
Apropos de Oncologie, prin programul național căruia vrea ministrul Polisano să îi permită acessul la decontarea acestor medicamente din bani publici lui Polisano, știați că Ludovic Orban și Victor Costache tocmai au alocat cheltuieli lunare de 200 de milioane de lei (400 de milioane de lei pentru ianuarie și februarie 2020)?
Dacă Ludovic Orban a fost un sărac sau un derebedeu economic, susținând că a putut trăi din venituri legitime de 3.000 de lei pe lună (împreună cu familia) înainte de a deveni premier, cum să i se pară miniă o sumă de 6 ori mai mare decât câștiga lunar el și toată familia lui (625 Euro lunar) înainte de a deveni premier?
Ludovic Orban face pe prostul (în curând voi arăta și DE CE face pe prostul) făcându-se că nu vede dublul conflict real de interese: i) ia bani de la cei în favoarea cărora legiferează în timp ce legiferează pentru ei ii) a luat mult mai mulți bani de la Polisano chiar înainte de a deveni ministru al sănătății și a legifera în favoarea lor.
Chiar și dacă ar fi operat acum gratis pentru Polisano tot era un conflict de interese.
Nu e ca situația, ipotetică desigur, în care Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, după ce îl declară lipsit de incompatibilitate de Klaus Iohannis, să fie numit judecător al Curții Constituționale?
Nu e ca situația în care un judecător al Înaltei Curți de Casație și Justiție, după ce a încasat (pe perioada suspendării în care a fost cercetat penal) sume enorme de la o casă de avocatură fondată de un fost securist și turnător al Securității, să se pronunțe în cauze ale unor clienți apărați și reprezentanți de societatea fostului său angajator, de la care a luat bani pe perioada suspendării din magistratură?
Vrea oare să deschidă Ludovic Orban calea pentru ca ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, să acorde consultanță juridică (în week-end) unor case de avocatură (sau lui Florian Coldea) pentru a își apăra clienții în fața Secției Speciale de Investigare a Infracțiunilor în Justiție, pe care ca ministru, propune să o desființeze?
Vrea oare să deschidă Ludovic Orban calea pentru ca ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, să acorde (în week-end) consultanță fiscală ING Bank România (despre care știe că a încălcat embargoul impus de SUA Iran-ului, fiind și amendat grupul ING Bank pentru asta – dar nu în România) sau altor bănci? Apropos de Florin Cîțu, sper să nu uite să trimite corpul de control și la Casa de Sănătate a Municipiului București (și nu numai la ministerul finanțelor) să vadă ce s-a întâmplat cu facturile pentru pacienți fictivi (care nu au beneficiat de medicamente oncologice), prescrise de Polisano.
Vrea oare Ludovic Orban să deschidă calea pentru ca guvernatorul BNR, fostul turnător al Securității Mugur Isărescu, să acorde consultanță ,,bancară” lui Virgil Măgureanu, fost șef al SRI, privind restructurarea unui credit? Sau lui Valeriu Stoica or Băncii Comerciale Române să le explice fostul turnător cum să facă să nu dea înapoi la stat cele aproape 300 de milioane de Euro pe care Curtea de Conturi a României (și ICCJ) au constatat că au fost acceste prin încălcarea legii, ca prime pentru ,,locuințe” de clienți ai BCR?
Vrea Ludovic Orban ca să permită unui fost executiv al ING Bank Romania, Mișu Negrițoiu, în perioada căruia a fost constatată încălcarea embargoului cu Iran-ul, să se ocupe acum de legalitatea bănilor transferați pentru spălare sau nu, prin Transfond?
Vrea Ludovic Orban să pretindă în curând că e normal ca o comanie prietenă și darnică să construiască, sub mandatul său, autostrăzi în România? Și că eventual e ok ca premier să iei bani, prin intermediari (în week-end) de la acest pretendent, pentru că, nu-i așa, autostrăzile trebuie construite în România
În curând. În foarte curând.
Deocamdată vă spun doar atât: Ludovic Orban a fost achitat (cu 2 judecători la 1, sub protocol SRI, apărat fiind de un avocat de la o societate de avocatură a unui fost turnător al Securității) pentru că ar fi luat mită de la Tiberiu Urdăreanu (fiul generalului de armată Tiberiu Urdăreanu care înainte de 1989 a fost comandantul Trupelor de Tancuri, fără să fie securist, nu-i așa?) în perspectiva candidaturii în 2016 la primăria generală a Capitalei.
Poate jura pe culoarea galbenă a steagului Romaniei domnul Ludovic Orban că doar lui Urdăreanu i-a cerut 50.000 de Euro șpagă în perspectiva unor viitoare contracte pe care le-ar fi putut avea (sau neîntreruperii unor contracte), dacă Orban devenea primar general al Capitalei în 2016, faptă pentru care a fost achitat (2 judecători pentru achitare, unul împotrivă), definitiv, sub protocol cu SRI? (Cerasela N.).
Exclusiv
rachete în nori, minciună pe hârtie, milioane la casierie – Ziarul Incisiv de Prahova
Cum a prins Incisiv de Prahova „argintul din nori” și plumbul din declarații
În România de manual absurd, există un sistem „științific” care:
- trage (sau nu) rachete cu iodură de argint în nori,
- modifică (sau nu) precipitațiile,
- protejează (pe hârtie) milioane de hectare,
- dar încasează, sigur, zeci de milioane de lei anual.

Ziarul de investigații Incisiv de Prahova i-a prins pe cei din ceea ce opinia publică numește deja „mafia antigrindină” cu minciuna, cu auto-contradicțiile și cu posibile falsuri în declarații și hârtii oficiale, folosindu-se exact de documentele lor:
- Adresa AASNACP nr. 1965/03.04.2026,
- răspunsul AASNACP nr. 1965/06.05.2026,
- Raportul de activitate AASNACP 2025, nr. 25/14.01.2026,
- răspunsul Administrației Naționale de Meteorologie nr. 2853/05.06.2026.
Din aceste acte, nu din pamflete, reiese un adevăr greu de înghițit: argintul stă în nori, dar tupeul curge în instituții.
Bilanțul de mediu din 2007: Sfânta Scriptură a ignoranței planificate
În răspunsul oficial AASNACP nr. 1965/06.05.2026, Autoritatea scoate din dulap Bilanțul de mediu din 2007 pentru Unitatea Pilot Prahova, înregistrat la MADR sub nr. 232154/30.10.2007.
Ni se spune senin că acest studiu:
- „își menține relevanța”,
- deși domeniul e „dinamic” și „poate necesita actualizări”.
Tradus din biserica birocratică în limba fermierului:
„Știm că e vechi, știm că ar trebui făcut altul, dar nu ne riscăm: ăsta ne convine.”
Între timp:
- schimbările climatice au devenit axă centrală în toate strategiile,
- programul antigrindină se întinde până în 2040,
- dar temelia lui rămâne un document din 2007, când România abia descoperea „climate change” la televizor.
Incisiv de Prahova demonstrează, din chiar scrisul AASNACP, că statul român vrea să conducă vremea până în 2040 cu o legitimație expirat‑ștampilată din 2007.
„Sub limita de cuantificare”, peste limita de tupeu
În paginile 2–3 ale răspunsului AASNACP nr. 1965/06.05.2026, instituția invocă „studii 2019–2023” care ar arăta că argintul este „sub limita de cuantificare”.
Ce NU se dă:
- niciun punct de prelevare,
- nicio dată brută,
- nicio distanță față de punctele de lansare,
- nicio clarificare: argint total sau iodură de argint?,
- nicio zonă martor,
- nicio metodologie verificabilă.
Pe înțelesul tuturor:
„Avem analize, dar nu vi le arătăm. Credeți-ne pe cuvânt, că oricum nu e treaba voastră.”
Sintagma „sub limita de cuantificare” este folosită ca plapumă pentru orice întrebare incomodă: apă, sol, vegetație, pești, albine, oameni – totul intră la „nu avem atribuții, dar suntem siguri că e bine”.
Capodopera cinismului: Program 2024–2040, studiu după, când om fi
În pagina 5 a răspunsului AASNACP, scrie negru pe alb:
„După aprobarea Programului Național Antigrindină 2024–2040, în anul următor urmează să fie achiziționat studiul privind impactul asupra mediului și influența intervențiilor active asupra regimului de precipitații.”
Deci:
- Întâi aprobi un program care trage rachete cu iodură de argint până în 2040.
- Apoi, când te dezmeticești, promiți că vei cumpăra un studiu să vezi ce faci, de fapt, cu atmosfera.
Orice fermier cu bun simț știe regula:
„Mai întâi vezi ce bagi în nor, apoi începi să tragi.”
Mafia antigrindină, acoperită de hârtii oficiale, aplică însă regula inversă:
„Întâi tragem. Dacă nu se plânge nimeni cu acte, facem și un studiu… poate… cândva.”
Incisiv de Prahova consemnează această frază ca probă scrisă a unei politici publice făcute pe sistemul „semnezi întâi, gândești mai târziu”.
Deliciul juridic: „Nu avem atribuții, dar garantăm că e totul bine”
Tot în pagina 5, AASNACP recunoaște negru pe alb că nu are atribuții pe:
- sănătatea populației,
- lanț trofic,
- fructe, legume, produse apicole,
- organisme acvatice.
Cu aceeași semnătură, instituția declară că nu există efecte negative semnificative.
Logica oficială:
„Nu e treaba noastră să verificăm dacă vă îmbolnăviți, dar vă asigurăm că nu vă îmbolnăviți.”
Această contradicție, documentată și analizată de Incisiv de Prahova, este:
- o mină de aur juridică pentru contestații,
- un posibil caz de abuz de autoritate intelectuală,
- și teren fertil pentru suspiciuni de fals intelectual și inducere în eroare a publicului.
Internaționale la apel: WMO, UNEP, IPCC – icoane de pus în geam
În paginile 3–4 din răspunsul oficial, AASNACP invocă:
- Weather Modification Association,
- Organizația Meteorologică Mondială (WMO),
- UNEP,
- IPCC,
- Agenția Europeană de Mediu (EEA).
Dar:
- fără pagini concrete,
- fără citate tehnice,
- fără condiții de aplicare,
- fără dovezi că România a respectat standardele lor.
Pe scurt:
„Nu știm să demonstrăm nimic local, dar ne rugăm la WMO.”
În realitate, cum arată analiza critică publicată de Incisiv de Prahova, tocmai aceste nume grele deschid ușa:
- cererilor de documente pe standarde WMO/UNEP/IPCC,
- verificării dacă România chiar a respectat principiile de prudență, monitorizare, transparență și consultare.
Documentele oficiale arată însă un mare gol acolo unde ar trebui să fie date, nu invocații religioase la instituții internaționale.
Raza de 20 km și vântul salvator „din nord-vest”
AASNACP susține, doct:
- că rachetele au „rază de influență localizată, ~20 km”,
- că „direcția predominantă a curenților atmosferici (din nord-vest)” rezolvă problema influenței în anumite județe.
Lipsește, însă, tot ce contează:
- modele de dispersie anexate,
- profiluri de vânt pe altitudine,
- date radar corelate cu momentele de lansare,
- măsurători reale de depunere.
„20 km” e, în aceste condiții, un număr de pus în PowerPoint, nu o concluzie științifică.
„Curenții din nord-vest” sunt o linie dreaptă pe harta pentru clasa a V-a, nu o analiză dinamică a atmosferei.
2025 – Anul în care Sistemul Antigrindină a păzit nimicul, pe bani adevărați
Din Raportul de activitate AASNACP 2025, nr. 25/14.01.2026, analizat și demontat în memoriul Asociației Producătorilor Agricoli de Cereale și Plante Tehnice Prahova și în anchetele Incisiv de Prahova, rezultă un tablou grotesc:
- Zero activități operaționale de combatere a grindinei;
- 104 puncte de lansare ținute în regim de „pază și conservare”;
- fermierii – sub cerul liber, fără niciun serviciu real;
- sistemul – cu buget aproape integral executat.
Câteva cifre din raport:
- în text: ~88,277 milioane lei alocați, cu execuție 98,48%;
- în tabel: 96,01 milioane lei cheltuiți;
- din aceștia:
- 82,80 milioane lei – pază și monitorizare infrastructură,
- 9,31 milioane lei – salarii,
- 3,90 milioane lei – bunuri, servicii, utilități.
Matematica e „creativă”, banii sunt foarte reali.
Când nici măcar suma exactă nu e clară între text și tabel, cum să mai crezi în „știința” cu care ar fi dirijate norii?
2.300.000 hectare „protejate”: câmpul de luptă de pe hârtie
Pentru anii 2022, 2023 și 2024, raportul AASNACP repetă aceeași cifră magică:
- 2.300.000 ha „protejate”.
În 2024:
- 99 puncte de lansare,
- 76 activități de intervenție,
- 2.674 rachete,
- dar aceeași 2,3 milioane ha, fără:
- defalcare pe județe,
- tip de folosință,
- tip de cultură,
- identificare fermieri beneficiari.
În 2025, când nu există intervenții operative, noțiunea de „suprafață protejată” devine o glumă administrativă. Protejată de ce? De formulare? De pix?
Memoriul fermierilor și investigațiile Incisiv de Prahova pun întrebarea de bun-simț:
„Vorbim de hectare reale de culturi, sau de hectare fantomă, desenate la birou pentru a justifica bugete grase?”
Omologarea și studiile de impact: întâi tragem ani la rând, apoi „vedem noi”
Raportul AASNACP 2025 recunoaște că:
- în 2025 se elaborează programul de omologare,
- se scriu caiete de sarcini pentru studii de impact,
- se pregătesc documentații privind datele meteo și protecția mediului.
Adică:
„După ani de funcționare (2016–2024), în 2025 abia ne apucăm de actele care să legitimeze tehnic și legal ce am făcut până acum.”
Întrebarea fermierilor, preluată și amplificată de Incisiv de Prahova, este frontală:
„În baza a ce exact ați tras rachete și ați modificat precipitațiile între 2016 și 2024, dacă în 2025 abia lucrați la omologări și studii de impact?”
ANM: „Noi doar dăm prognoze, nu răspundem de rachetele voastre”
În răspunsul cu nr. 2853/05.06.2026, Administrația Națională de Meteorologie (ANM) explică, pe scurt, că:
- rolul său este de suport meteorologic și furnizare de date,
- activitățile SNACP se desfășoară în baza Legii 173/2008 și a unei hotărâri de Guvern din 2013,
- competențele și responsabilitățile privind rachetele antigrindină revin structurilor specializate ale SNACP, nu ANM.
ANM spune clar:
- nu avizează direct infrastructura de rachete,
- nu răspunde de omologarea tehnicii,
- nu confirmă și nu infirmă impactul asupra precipitațiilor sau mediului – doar furnizează prognoze și date.
Cu alte cuvinte, cum se vede din actele analizate de Incisiv de Prahova:
„Nu noi ținem racheta în mână. Noi doar spunem când vine norul.”
Astfel, lanțul responsabilității pentru intervențiile active în atmosferă rămâne:
- bine plătit,
- bine compartimentat,
- prost asumat.
Audit intern: curat pe hârtie, murdar în realitate
Raportul AASNACP 2025 notează că:
- auditul intern nu a găsit nereguli.
Nu e greu de înțeles de ce:
- nu s-au întrebat suprafețe reale de culturi agricole,
- nu s-a calculat costul real pe hectar protejat,
- nu s-a verificat dacă există zone martor, măsurători post-intervenție, studii independente,
- nu s-a întrebat dacă fermierii au fost vreodată consultați.
Un audit care verifică doar dacă antetul e aliniat și ștampila e rotundă nu are cum să deranjeze mafia antigrindină. Doar o încurajează.
Fermierii trag semnalul: „Frână până vedem ce-am plătit și ce ne-ați făcut”
Asociația Producătorilor Agricoli de Cereale și Plante Tehnice Prahova cere, prin documente oficiale, iar Incisiv de Prahova face public:
- execuția bugetară detaliată pe 2025, cu toate contractele,
- lista celor 104 puncte de lansare, cu cost per punct și entitatea care le păzește,
- studiile de impact (dacă există) privind iodura de argint, seceta, solul, apa, apicultura, sănătatea publică,
- metodologia de calcul pentru cele 2.300.000 ha „protejate”, cu defalcare reală (județ, cultură, fermier),
- rapoartele operative și meteorologice 2016–2024,
- documentele de omologare reale, nu doar intenții.
Și, mai ales:
- audit extern independent,
- control al Curții de Conturi,
- blocarea extinderii sistemului până la omologare completă, studii independente și raport cost–beneficiu real,
- clarificarea răspunderii administrative, civile și patrimoniale dacă suprafețele au fost umflate sau fictive.
Concluzie: Statul ține cu grindina, fermierii țin cu viața
Din toate documentele oficiale și din analiza critică publicată de Incisiv de Prahova rezultă un tablou greu de contestat:
- un sistem extins până în 2040,
- bazat pe un bilanț de mediu din 2007,
- cu studiu serios de impact promis „după” aprobarea programului,
- cu un an 2025 fără nicio intervenție, dar cu aproape 100 de milioane lei cheltuiți,
- cu 2,3 milioane ha protejate mai mult pe hârtie decât pe câmp,
- cu recunoașterea că nu are atribuții pe sănătate și lanț trofic,
- dar cu pretenția de a garanta public că „nu există efecte negative semnificative”.
Asta nu mai e doar incompetență.
Este un sistem național de tăcere activă.
Mafia antigrindină funcționează după principiul:
„Argint în nori, plumb în minciuni, bani în buget.
Fermierii să tacă și să plătească.”
Până când:
- nu vom avea studii actualizate, independente, publice și verificabile,
- făcute înainte de aprobarea programelor,
- și până când nu va răspunde nimeni cu nume și funcție pentru deciziile luate pe minciună și pe hârtie,
o singură concluzie rămâne valabilă, așa cum reiese din documentele oficiale și anchetele Incisiv de Prahova:
Nu se poate continua și extinde un sistem de intervenții active în atmosferă, pe bani publici, cu iodură de argint, pe studii vechi, promisiuni vagi și hectare fantomă.
Fermierii rămân, din nou, eroii tragici ai gliei și finanțatorii adevărului.
Restul este doar argint în nori, plumb în minciuni și tăcere grea în instituțiile care ar trebui să ne apere, nu să ne păcălească.
Fermierii: Eroii tragici ai gliei, finanțatori ai adevărului
Restul e doar argint în nori, plumb în minciuni și tăcere grea în instituții.
Consultati arhiva: (aici), (aici), (aici), (AICI), (aic), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici),
(aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (AICI), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici) e (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici) , etc), sistemul antigrindină a fost o mafie transpartinică! Vom reveni. (Cristina T.).
Exclusiv
PUȘCĂRIA UNDE ȘEFII SE CRED PE PLANTAȚIE ȘI POLIȚIȘTII SUNT „MUTAȚI” DUPĂ TOANELE VĂTAFILOR! – Ziarul Incisiv de Prahova
Într-o epocă în care unii „vătafi” cu epoleți de la vârful Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) au confundat instituția cu propria moșie, Tribunalul Prahova le-a servit o lecție de drept care i-a lăsat mască. La data de 28 mai 2026, magistrații au decis că semnătura de pe Decizia nr. 1123/2024 valorează mai puțin decât hârtia igienică, anulând mizeria administrativă prin care comisarul-șef Mircea Decu fusese „executat” profesional. În timp ce la Târgșor Decu a demonstrat ani la rând ce înseamnă profesionalismul, „gunoiul” abuzurilor s-a dovedit a fi depozitat chiar în birourile de la București ale ANP, acolo unde s-au fabricat decizii pe genunchi.
DREPTATEA NU SE SCRIE CU PIXUL STRÂMB AL „STRATEGILOR” DIN CAPITALĂ
Se pare că visul umed al unor șefi din ANP — acela de a scăpa de un profesionist incomod prin semnături date la colț de birou — s-a transformat într-un coșmar juridic. Instanța a confirmat ceea ce ziarul de investigații Incisiv de Prahova a urlat în gura mare: execuția lui Mircea Decu a fost un abuz cusut cu ață albă.
Tribunalul Prahova nu doar că l-a repus în funcție pe directorul adjunct, dar a pus și nota de plată pe masa instituției: salarii restante, dobânzi și 15.000 de lei daune morale. Practic, orgoliul „șeferimii” de la București va fi plătit din buzunarul contribuabilului, în timp ce acești „executanți” se uită neputincioși cum legea le dă peste degete, curățând imaginea unui om pe care au încercat să-l mânjească gratuit.
VÂNĂTOAREA DE VRĂJITOARE S-A ÎNECAT ÎN PENIBILUL JURIDIC AL ANP-ului
Contextul acestei execuții ratate a fost unul demn de filmele cu mafioți de mâna a doua: controale peste controale, toate direcționate cu laserul pe fruntea lui Mircea Decu, de parcă era singurul angajat al sistemului care trebuia verificat și sub unghii. S-a încercat cu disperare fabricarea unei imagini de „vinovat de serviciu” pentru a justifica mizeria de sub preșul de la București. Însă Corpul de Control al Ministrului Justiției le-a stricat ploile „strategilor” încă din fazele anterioare, demontând acuzațiile fanteziste.
Așa cum a dezvăluit constant Incisiv de Prahova, întreaga mascaradă a fost un mecanism de eliminare a unui om care nu a acceptat să facă parte din „mizeria” administrativă promovată de unii directori. Această hotărâre judecătorească demonstrează că nu Decu trebuia „măturat”, ci mai degrabă birourile din ANP unde se coace acest tip de management discreționar.
CONCLUZIA: CÂND JUSTIȚIA DĂ CU PUMNUL ÎN MASĂ, VĂTAFII FAC „STÂNGA-MPREJUR!”
Această primă victorie la Tribunalul Prahova (Dosar nr. 205/105/2025) este un semnal de alarmă pentru toți cei care se cred stăpâni pe destinele profesionale ale subalternilor de valoare. Repunerea în funcție a comisarului-șef Mircea Decu nu este vreo pomană, ci un pumn de realitate tras peste fața umflată de aroganță a „șeferimii”.
Justiția a dovedit că probele rămân sfinte, iar judecătorii nu se lasă intimidați de uniformele cu stele de carton de la centru. Mircea Decu se întoarce la Târgșor cu fruntea sus, lăsând „gunoiul” abuzurilor să bântuie holurile ANP-ului, acolo unde incompetența tocmai a primit o factură de plată usturătoare. Cine va plăti pentru acest circ administrativ? Cu siguranță nu cei care au semnat, ci, ca de obicei, statul român, sub privirile complice ale unei conduceri care a pierdut contactul cu legea! (Cristina T.).
Exclusiv
IPJ PRAHOVA, CU NERVII LA MAXIM: De la „Academia de dictare Portocală” la seminarul de incompetenta generalizata
Pamflet de presă de investigații – orice asemănare cu realitatea nu este deloc întâmplătoare
După „Academia Portocală”, noul curs: „Dictare pentru primari”
La 18 mai 2026, ziarul nostru de investigații a publicat articolul „IPJ PRAHOVA SAU «ACADEMIA DE DICTARE» PORTOCALĂ: Când uniforma de polițist devine costum de scenarist pentru fabricarea de dosare penale-fanteziste”. Pe scurt, anunțam că vremurile „glorioase” ale celebrului Portocală – magistratul care a făcut din justiția ploieșteană un reality-show cu cătușe fabricate și a fost dat afară definitiv din magistratură – bântuie iar prin IPJ Prahova.
Sub cupola „siguranței și încrederii”, unii șefi par să fi confundat fișa postului cu meseria de scenarist: dosare la comandă, declarații la dictare, primari chemați la „meditații” nu pe codul administrativ, ci pe codul „cum să-ți execuți subalternul incomod”.
Așa a apărut scena antologică: un mare șef din IPJ, pentru o zi, profesor de română. Elev: un primar din județ, membru al partidului încă la guvernare. Tema: „scrieți după dictare cum vă spun eu, ca să facem noi un dosărel”. Din fericire pentru statul de drept, edilul a mirosit de la o poștă parfumul de cătușă ilegală și nu a vrut să fie „scribul” poliției.
DGA Prahova – sucursală de „plantat” probe? Piesa pică la premieră
Planul A pică, așa că „scenariștii” mută acțiunea la DGA Prahova, unde șeful – despre care se spune că a fost „plantat” cu grijă de aceeași conducere IPJ – încearcă să repete figura. Din nou, primarul refuză rolul de figurant în piesa „Portocală 2.0”.
Ba mai mult: edilul trimite negru pe alb o adresă oficială către IPJ Prahova, în care spune clar că nu-și asumă nimic din declarația dictată și retractează tot. În acel moment, execuția sigură se transformă într-o bombă cu ceas: dacă apar și înregistrările audio-video despre care vorbesc sursele noastre, nu mai vorbim doar de o demitere, ci de o implozie de manual a unei conduceri care confundă instituția cu moșia personală.
Ședință operativă cu broboane de sudoare: „Cine vorbește cu presa?”
Acum vine partea pe care uitasem să v-o povestim: reacțiile din interior după articol.
Personajul din conducerea IPJ Prahova care s-a simțit cu „musca” pe căciulă – pardon, cu ditamai rahatul pe cap, căci ce a făcut intră, în opinia noastră, la penal – a explodat chiar în aceeași zi, la ședința operativă cu toți șefii.
Conform surselor noastre, tonul a fost mai ridicat decât oricând:
„Ați văzut în presă chestia aia cu primarul PNL? Și asta din cauza unora ca dumneavoastră, care îi mănâncă limba și vorbesc cu presa!”, ar fi tunat marele conducător.
Nu ne-ar mira deloc ca acest domn să-și dea „examenul final” de necunoaștere a legii interne și internaționale, cot la cot cu imputernicitul șef al Biroului Control Intern, comisar-șef Marian Popescu. Să ceară, de exemplu, ziarului de investigații „Incisiv de Prahova” să își predea sursele. Acolo ar fi comedia perfectă: am avea în aceeași scenă și abuz, și incultură juridică, și aroganță cu epoleți. Ar fi de plâns după ore de râs.
Dezastru la Secția 4 Poliție Sud: plângeri „evaporate” și termene depășite
Din aceeași ședință, ne „șoptește” interiorul IPJ Prahova, a ieșit la iveală și o faptă gravă: ce se întâmplă la Secția 4 Poliție Sud.
Acolo, după cum s-a discutat, plângerile, sesizările și petițiile:
- nu sunt înregistrate la timp sau deloc;
- dosarele penale care reușesc totuși să fie înregistrate au termene prăbușite cu mult peste lege.
Adică exact zona aceea de „la limita legii, cu conotații spre Codul de Procedură Penală” pe care unii șefi ar vrea să o păstreze sub preș. Ghinion: ce se discută în ședințele operative, ajunge în presă. Pentru că e de interes public. Pentru că oamenii trebuie să știe ce se face cu drepturile lor.
„Mușamalizările made in IPJ Prahova” și teza de incompetenta juridică
Nervosul-șef și prietenul de la Control Intern probabil încă se întreabă, cu o curiozitate pe care ar trebui s-o agațe în cui: „De unde știe Incisiv de Prahova tot ce se discută la noi în curte?”.
Același tip de întrebare și după dezvăluirile noastre:
„Mușamalizarea «made in I.P.J. Prahova»: Când epoleții sunt scut pentru escroci!”.

Cu un șef de IPJ (Marcel Bălan) declarat incompatibil de ANI, cu un trecut de șef SIC unde „rapoartele dispăreau și se fabricau dosare”, nu este nicio surpriză că subalternii se simt încurajați să folosească uniforma pentru combinații, intimidări și acoperirea „escrocilor de casă”. E o caracatiță a impunității care a sufocat justiția prahoveană și a transformat-o în instrument personal.

Iar acum, culmea ironiei: aceiași oameni ar putea ajunge să-și dea „teza” la capitolul legislație – internă, internațională, drepturi ale surselor și ale presei. Noi, la Incisiv de Prahova, abia așteptăm. Să vedem cât se ia la examenul de incompetenta.
Final provizoriu: „Mai mă leși?”
În timp ce unii șefi își storc mintea cum să afle cine vorbește cu presa, noi avem altă prioritate: să vorbim în continuare despre:
- dictări de declarații pentru primari;
- mușamalizări „de casă”;
- plângeri pierdute prin sertare;
- dosare cu termene făcute praf.
Restul – nervi, amenințări voalate, aluzii la „cine își mănâncă limba și vorbește cu presa” – ține de folclorul instituțional.
Noi rămânem aici, cu pixul ascuțit și cu sursele bine protejate, să consemnăm în direct cum IPJ Prahova își dă, pas cu pas, teza de incompetenta. Iar până la verdictul final, un singur mesaj pentru cei cu epoleți supărați pe presă:
„Mai mă leși?” Vom reveni cu dezvaluiri senzationale. ( Cristina T.).
-
Evenimentacum 5 zileStudiu Up România: trei sferturi dintre angajatori plătesc diferit oameni pe posturi similare și doar 27% dintre angajați au încredere în echitatea sistemului salarial
-
Exclusivacum 5 zilerachete în nori, minciună pe hârtie, milioane la casierie – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Evenimentacum 4 zileBeneficiarul STUDIO VOLM SRL anunță finalizarea proiectului cu codul 55/RUE2330/C9/I3 din cadrul Apelului DIGITALIZAREA IMM-URILOR
-
Evenimentacum 4 zileAmbrozia trebuie smulsă acum: apel la voluntari pentru acțiune de curățare în Parcul Natural Văcărești
-
Uncategorizedacum 6 zileCopiii de astăzi, adulții de mâine: noul studiu LEGO® „Play Well” 2026 arată că joaca modelează generația viitoare
-
Uncategorizedacum 5 zileHONOR Magic V6 primește premii internaționale înainte de lansarea în România
-
Socialacum 6 zileUZINEX deschide la Iași primul centru din România unde persoanele cu dizabilități locomotorii învață gratuit să programeze roboți industriali
-
Uncategorizedacum 4 zileABC Fitness School lansează un nou curs de calificare pentru ocupația de Instructor de Pilates – Level 4

